Förmånsvärde Porsche 911
Porsche 911 finns i 18 versioner i Skatteverkets lista. Förmånsvärdet 2026 är ≈ 22 596–42 374 kr/mån. Som förmånsbil kostar den dig ≈ 7 316–13 721 kr/mån netto med 32 % marginalskatt och ≈ 11 836–22 195 kr/mån med 52 %.
Förmånsvärde (tjänstebil): värdet du skattar för när arbetsgivaren ger dig bilen. Netto är skatten du betalar på det, alltså vad bilen kostar dig per månad före el och drivmedel.
2026
Fastställt| Version och nybilspris | Förmånsvärde | Netto 32 % | Netto 52 % |
|---|---|---|---|
| CarreraBensin · 1 480 000 kr · Föreslå rättelse | 22 596 | 7 316 | 11 836 |
| Carrera TBensin · 1 600 000 kr · Föreslå rättelse | 24 218 | 7 842 | 12 685 |
| Carrera CabrioletBensin · 1 640 000 kr · Föreslå rättelse | 24 700 | 7 998 | 12 938 |
| Carrera SBensin · 1 690 000 kr · Föreslå rättelse | 25 347 | 8 207 | 13 277 |
| Carrera T CabrioletBensin · 1 750 000 kr · Föreslå rättelse | 26 191 | 8 481 | 13 719 |
| Carrera 4SBensin · 1 790 000 kr · Föreslå rättelse | 26 706 | 8 648 | 13 989 |
| Carrera S CabrioletBensin · 1 840 000 kr · Föreslå rättelse | 27 320 | 8 846 | 14 310 |
| Carrera GTSBensin · 1 920 000 kr · Föreslå rättelse | ≈ 28 450 | ≈ 9 212 | ≈ 14 902 |
| Carrera 4S CabrioletBensin · 1 940 000 kr · Föreslå rättelse | 28 680 | 9 286 | 15 022 |
| Targa 4SBensin · 1 950 000 kr · Föreslå rättelse | 28 888 | 9 354 | 15 132 |
| Carrera 4 GTSBensin · 2 010 000 kr · Föreslå rättelse | 29 600 | 9 585 | 15 505 |
| Carrera GTS CabrioletBensin · 2 070 000 kr · Föreslå rättelse | ≈ 30 423 | ≈ 9 851 | ≈ 15 935 |
| Carrera 4 GTS CabrioletBensin · 2 160 000 kr · Föreslå rättelse | 31 574 | 10 224 | 16 538 |
| Targa 4 GTSBensin · 2 160 000 kr · Föreslå rättelse | 31 618 | 10 238 | 16 561 |
| GT3Bensin · 2 330 000 kr · Föreslå rättelse | 34 613 | 11 208 | 18 130 |
| GT3 TouringBensin · 2 330 000 kr · Föreslå rättelse | 34 613 | 11 208 | 18 130 |
| Spirit 70Bensin · 2 630 000 kr · Föreslå rättelse | ≈ 38 042 | ≈ 12 318 | ≈ 19 926 |
| GT3 S/CBensin · 2 920 000 kr · Föreslå rättelse | 42 374 | 13 721 | 22 195 |
Kronor per månad. Nybilspriset är Skatteverkets, som förmånsvärdet räknas på; miljöbilsnedsättningen dras av från det.
2027
Preliminärt| Version | Förmånsvärde | Netto 32 % | Netto 52 % |
|---|---|---|---|
| CarreraBensin · Föreslå rättelse | ≈ 22 994 | ≈ 7 445 | ≈ 12 044 |
| Carrera TBensin · Föreslå rättelse | ≈ 24 648 | ≈ 7 981 | ≈ 12 911 |
| Carrera CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 25 141 | ≈ 8 140 | ≈ 13 169 |
| Carrera SBensin · Föreslå rättelse | ≈ 25 800 | ≈ 8 354 | ≈ 13 514 |
| Carrera T CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 26 660 | ≈ 8 633 | ≈ 13 965 |
| Carrera 4SBensin · Föreslå rättelse | ≈ 27 186 | ≈ 8 803 | ≈ 14 240 |
| Carrera S CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 27 813 | ≈ 9 006 | ≈ 14 568 |
| Carrera GTSBensin · Föreslå rättelse | ≈ 28 963 | ≈ 9 378 | ≈ 15 171 |
| Carrera 4S CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 29 199 | ≈ 9 454 | ≈ 15 294 |
| Targa 4SBensin · Föreslå rättelse | ≈ 29 410 | ≈ 9 523 | ≈ 15 405 |
| Carrera 4 GTSBensin · Föreslå rättelse | ≈ 30 138 | ≈ 9 759 | ≈ 15 786 |
| Carrera GTS CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 30 976 | ≈ 10 030 | ≈ 16 225 |
| Carrera 4 GTS CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 32 150 | ≈ 10 410 | ≈ 16 840 |
| Targa 4 GTSBensin · Föreslå rättelse | ≈ 32 194 | ≈ 10 424 | ≈ 16 863 |
| GT3Bensin · Föreslå rättelse | ≈ 35 234 | ≈ 11 409 | ≈ 18 456 |
| GT3 TouringBensin · Föreslå rättelse | ≈ 35 234 | ≈ 11 409 | ≈ 18 456 |
| Spirit 70Bensin · Föreslå rättelse | ≈ 38 742 | ≈ 12 545 | ≈ 20 293 |
| GT3 S/CBensin · Föreslå rättelse | ≈ 43 150 | ≈ 13 972 | ≈ 22 602 |
Preliminärt: genomsnittlig kommunalskatt, statslåneränta (utgången av november 2026) för 2027 är inte beslutade än, så vi räknar med 2026 års värden eller en uppskattning.
- Budgetpropositionen för 2027 läggs fram senast 12 november. Då uppdaterar vi 2027 års skatter och avgifter.
- Statslåneräntan fastställs 30 november. Då blir 2027 års förmånsvärden fastställda.
- SCB publicerar 2027 års kommunalskatter i december.
- Skatteverkets nybilspriser för 2027 väntas i november eller december.
Avtal på 36 månader, 2027–2029
Preliminärt| Version | Netto 32 % | Netto 52 % | Arbetsgivaren |
|---|---|---|---|
| CarreraBensin · Föreslå rättelse | ≈ 268 000 | ≈ 433 600 | ≈ 260 100 |
| Carrera TBensin · Föreslå rättelse | ≈ 287 300 | ≈ 464 800 | ≈ 278 800 |
| Carrera CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 293 100 | ≈ 474 100 | ≈ 284 400 |
| Carrera SBensin · Föreslå rättelse | ≈ 300 700 | ≈ 486 500 | ≈ 291 800 |
| Carrera T CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 310 800 | ≈ 502 700 | ≈ 301 600 |
| Carrera 4SBensin · Föreslå rättelse | ≈ 316 900 | ≈ 512 600 | ≈ 307 500 |
| Carrera S CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 324 200 | ≈ 524 500 | ≈ 314 600 |
| Carrera GTSBensin · Föreslå rättelse | ≈ 337 600 | ≈ 546 200 | ≈ 327 600 |
| Carrera 4S CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 340 400 | ≈ 550 600 | ≈ 330 300 |
| Targa 4SBensin · Föreslå rättelse | ≈ 342 800 | ≈ 554 600 | ≈ 332 700 |
| Carrera 4 GTSBensin · Föreslå rättelse | ≈ 351 300 | ≈ 568 300 | ≈ 340 900 |
| Carrera GTS CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 361 100 | ≈ 584 100 | ≈ 350 400 |
| Carrera 4 GTS CabrioletBensin · Föreslå rättelse | ≈ 374 800 | ≈ 606 200 | ≈ 363 700 |
| Targa 4 GTSBensin · Föreslå rättelse | ≈ 375 300 | ≈ 607 100 | ≈ 364 200 |
| GT3Bensin · Föreslå rättelse | ≈ 410 700 | ≈ 664 400 | ≈ 398 500 |
| GT3 TouringBensin · Föreslå rättelse | ≈ 410 700 | ≈ 664 400 | ≈ 398 500 |
| Spirit 70Bensin · Föreslå rättelse | ≈ 451 600 | ≈ 730 600 | ≈ 438 200 |
| GT3 S/CBensin · Föreslå rättelse | ≈ 503 000 | ≈ 813 700 | ≈ 488 100 |
36 förmånsmånader, januari 2027–december 2029, för en ny bil. Alla tre åren räknas med 2027 års regler, eftersom inga senare är beslutade. Arbetsgivaren betalar arbetsgivaravgift på förmånsvärdet, utöver bilens egna kostnader. Med 32 % kostar avtalet dig 268 000–503 000 kr totalt.
Om siffrorna
- ≈ i tabellen för 2026: versionens CO₂-värde saknas eller är omräknat från äldre typgodkännandedata, så fordonsskatten i förmånsvärdet är uppskattad.
- ≈ i tabellen för 2026: versionen finns med olika CO₂-värden (till exempel beroende på hjul), och skillnaden ändrar förmånsvärdet med mer än 100 kr/mån. Bilens registrerade CO₂-värde avgör det exakta förmånsvärdet; vi visar värdet för det vanligaste utförandet.
- Nettokostnaden räknas med genomsnittlig kommunalskatt (32 %) och med kommunal plus statlig skatt (52 %), för hela kalenderår med förmånen, utan 3 000 mil i tjänsten och utan nettolöneavdrag. Du betalar el och drivmedel själv.
- Nybilspris från Skatteverkets öppna data (fil 5 juni 2026). Räknat 13 okt 2026 med beräkningsmotor 0.7.0 och regler 2027.2. Så räknar vi.
- CO₂-värden för fordonsskatten: Innehåller data från Europeiska miljöbyrån (EEA), CO2-utsläpp från nya personbilar 2025 (CC BY 4.0), bearbetade av Bilkalkylen. Källor.